Beni Tanımlayan Kelime “Etki” Olsun

Kırk yıldır kullandığımız “etki” kelimesi ne oldu da böyle kıymete bindi?

Aslında düşünürseniz, “etki” kavramı her an hayatımızın içinde… Suyu, enerjiyi nasıl kullandığımız, ağacı nasıl koruduğumuz, çöpü nasıl ayrıştırdığımız, parayı nasıl nemalandırdığımız, nasıl yolculuk yaptığımız ve arkamızda bıraktığımız karbon ayak izimiz… Bu saydığım faaliyetlerin tamamında bu dünyaya bıraktığımız etki, aynı zamanda bu dünyaya katkımızı da belirlemekte… Ne kadar etki yaratırsan o kadar varsın adeta. Yapılan tercihleri bir de şirket ölçeğinde, sektör ölçeğinde, sonra da ülke ölçeğinde düşündüğünüz zaman, etki konusunda oluşturulacak farkındalık ile ulaşılabilecek hedefleri, hep devam edecek kalkınmayı ve nihai olarak döngüsel ekonomiyi düşünün. İşte bu motivasyonla çıktım yola ve böylece Etki Yatırımı Derneği kurulmuş oldu.

Benim işim etki kavramını, etki odaklı yatırımları, etki yatırımını anlatmak, anlattırmak… Bu kavramlar hayatımıza girdiği ölçüde birey olarak, ülke olarak aydınlanmamız ve kalkınmamız hızlanacak. Etki kavramının kerametini, etki yatırımı modelinin kaçınılmaz yükselişini gelecek yıllar içinde hepimiz göreceğiz. Kaynakları azalan dünyada sosyal ve çevresel sermayemizi koruyarak, geri dönüştürerek, yeniden üreterek yaşamak için etki yatırımı modelinin bize yeni fırsatlar getireceğine inanıyorum.

Platformun Adı Neden “Etkiyap” Oldu?

Etki Yatırımı Derneği çatısı altında tanıtım ve bilgilendirme faaliyeti gösterecek bir platform olarak kurduğumuz Etki Yatırımı Platformu‘na kısaca “Etkiyap” adını verdik. Hem kolay hatırlanan bir akronim olsun, hem de etki yap mesajı versin istedik. Etki ve etki yatırımına dair anahtar kelimemiz, hatta markamız oldu Etkiyap!

Etik değerlere bağlı, paylaşımcı, katma değer yaratmayı hedefleyen, dinamik ve kapsayıcı bir platform bu. Etkiyap’ın çalışmalarını sürdürürken devlet kurumları, kamu ve özel sektör kuruluşları, diğer sivil toplum örgütleri, üniversiteler ve uluslararası kuruluşlar ile işbirliğinde olacağını burda özellikle belirtmek isterim. Etki yatırımları için bir ekosistemin oluşturulmasında paydaşlarla bir araya gelerek, çok daha çabuk ve verimli yol alacağımızdan kuşkumuz yok ve bu anlamda yapılacak işbirliklerini kalben destekliyoruz.

Etkiyap’ın İcra Kurulu ve Danışma Kurulunda yer alacak olan ve etki alanında çalışmalarını sürdüren değerli liderler, uzmanlar, gönüllüler ve akademisyenlerle ile ülkemizin etki envanterini oluşturmayı ve edinilen her türlü veri ve bilgiyi bu platform aracılığı ile paylaşmayı öngördük. Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınmasında etki kavramının rolünü ve önemini anlatmanın sorumluluğumuz olduğunun bilincindeyiz.

Türkiye için çok yeni olan bu kavramları anlamak, konuşmak ve aktarmak, bu konudaki farkındalığın oluşmasında anahtar olacaktır. Gelecek her neslin devamı için, gelecek için, içinde “etki” kelimesinin geçtiği kavramları ve modelleri öğrenmek ve benimsemek bu işin en önemli kısmı.

Daha sürdürülebilir bir dünya için, pozitif etki yaratmak için, gelin hepimiz bu gelişmenin bir parçası olalım. Etki yapalım!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şafak Müderrisgil

Etki Yatırımcısı