Döngüsel Ekonomi Haftası’na katıldık

1-5 Mart 2021 Döngüsel Ekonomi Haftası, Hedefler için İş Dünyası Platformu (B4G) ve DCube Döngüsel Ekonomi Kooperatifi (DCube) iş birliğiyle düzenlendi. Basın destekçiliği Dünya Gazetesi tarafından üstlenilen etkinliğin 5 Mart 2021’de gerçekleşen Döngüsel Ekonomi Finansmanı ve Etki Yatırımı konulu paneline konuşmacı olarak katıldık. Didem Eryar Ünlü moderatörlüğünde gerçekleşen panel oturumuna bizimle birlikte Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu, Ticaret ve diğer AB Politikaları Bölüm Başkanı Bartosz Przywara, EBRD Enerji Verimliliği ve İklim Değişikliği Müdürü Ela Yılmaz Akdeniz, Impact World Kurucusu Roy Budjhawan ve Avrupa Birliği Başkanlığı Malî İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürlüğü, Genel Müdürü Bülent Özcan konuşmacı olarak katıldı. Program detayına buradan ulaşabilirsiniz. 

“Şirketler neden iyi olmaya karar verdi ve iş dünyasındaki bu dönüşümün potansiyeli nedir?” sorularına cevap aradığımız konuşmada, şirketlerin geçirdiği bu değişimi değerlendirmek için yeni ekonomik modellerinin nasıl ortaya çıktığına tarihsel bir perspektiften bakarak 2008 Küresel Krizi’ni hatırladık. Finansal karlılığın yanında riski yönetmenin önemini ortaya çıkaran 2008 Küresel Krizi’nin, teknolojik girişimlerin ihtiyacına cevap verecek girişim sermayesi kavramının doğmasına neden oldu.

2000li yıllardan itibaren gelişmeye başlayan sosyal ve çevresel etki kavramları, 2015 yılında Birleşmiş Milletler’in 17 adet Sürdürülebilir Kalkınma Amacını anons etmesiyle daha görünür oldu ve etki odaklı yatırımlar bir paradigma haline geldi. Bu paradigma değişikliği elbette ekonomileri de etkilemeye başladı. Sermayeden kar elde etmek yanında pozitif etki yaratmak yönünde bir tercih değişikliği başladı.

Konu ile ilgili Etkiyap Blog’da yayınlanan yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şafak Müderrisgil

Etki Yatırımcısı