Engelleri aşmanın bir yolu hep vardır, o yol ya bulunur ya da açılır!

Sosyal girişimcilik alanında çalışan kişi ve kurumları 2007’den beri bir araya getiren Euclid Network’ün hazırladığı Avrupa’nın En İyi 100 Kadın Sosyal Girişimcisi listesine Türkiye’den beş isim girdi: Şafak Müderrisgil, Dr. Gonca Ongan, Furkan Karayel, Şule Yücebıyık ve Huriye Göncüoğlu Bodur.

Gizem Çoşkunarda tarafından Hürriyet Pazar’da yayınlanan röportajda Şafak Müderrisgil’in de içinde yer aldığı Avrupa’nın En İyi 100 Kadın Sosyal Girişimcisi listesine Türkiye’den dahil olan ve çalışmalarıyla fark yaratan 5 kadınla girişimleri, yaşam öyküleri ve motivasyonları konuşuldu.

Yaptığı araştırmalar ve etki yatırımı konusunda katıldığı uluslararası eğitim ve konferanslarda Türkiye’den katılımcı bulunmadığını gözlemleyen Şafak Müderrisgil, COVID-19’un tespit edildiği ilk günlerde ‘etki yatırımı’ kavramını Türkiye’de daha bilinir hale getirmeye karar verdiğinden bahsetti. Önce Etki Yatırımı Derneği’ni, sonra Etki Yatırımı Platformu Etkiyap’ı kuran Şafak Müderrisgil: “Başka yaşamlara ve gezegene pozitif olarak dokunduğumuz ölçüde tamamlanıyoruz ve kendimizi gerçekleştirmiş oluyoruz. Bu dokunuşun hayalini kurmak ve gerçekleşmesi için uğraşmak her zaman motive etti beni. Bu inançla yaptığınız zaman, zaten olmayacak şey yok; engelleri aşmanın her zaman bir yolu vardır.” diyerek ekledi:

“Hep söylendiği gibi: “Ya bir yol bulunuyor ya da bir yol açılıyor!”

Gizem Çoşkunarda tarafından ortak özellikleri “Okudular, çalıştılar, çocuk büyüttüler ve hiç vazgeçmediler; bugün Avrupa’nın en iyileri arasındalar” olarak özetlenen, eğitime çok önem veren ailelerin yetiştirdiği, çocukluklarından beri hep topluma faydalı işler yapmanın hayalini kuran, durup dinlenmeden çalışan, engeller karşısında yılmayan beş kadını yakından tanımak için röportajın devamını buradan okuyabilirsiniz…

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şafak Müderrisgil

Etki Yatırımcısı