“Etkiyap IMM” Sosyal Etki’yi ölçmeyi öğretiyor

Etki Yatırımı Platformu “Etkiyap”ı kurduğumuz ilk günden bu yana Türkiye’de etki yatırımının en önemli unsurlarından birisi olan etki ölçümü ve yönetimi konusunda farkındalık ve kapasite oluşturmayı hedefliyoruz. Yapılan yatırımların gerçek etkisini değerlendiren Etki Ölçümlemesi ve Yönetimini (IMM) etki yatırımı modelinin omurgası olarak kabul ediyoruz. İcra Kurulu Başkanı olduğumuz Etkiyap’ın bu alanda gerçekleştirdiği tüm çalışmalar, “Etkiyap IMM” adı altında toplandı. Etkiyap’ın sosyal etkiyi ölçen akredite uzmanlar yetiştirmeyi hedeflediği eğitim serisi ekim ayı itibariyle başladı.

Etki Ölçümlemesi ve Yönetimi Nedir?

Etki yatırımının yönetiminde karar verme süreçlerini besleyen, hedef belirleme ile başlayan, veri toplama, analiz ve onaylamaya kadar uzanan bir süreç olan Etki Ölçümlemesi ve Yönetimi, kaynakların dağılımının doğru yapılması için en önemli araç.

Son on yılda etki ölçümlemesi ve yönetimi hakkında 150’den fazla araç, kaynak ve yöntem üretildi. Bu gerçekten yola çıkan Etkiyap, artık tercih olmaktan çıkan ve giderek norm haline gelen etki ölçümlemesi ve yönetimi olmadan, etki yatırımının gerçek anlamda “etki” yaratıp yaratmadığının bilinemeyeceğini vurguluyor.

Sürdürülebilir yatırımlar için sosyal ve çevresel etki oluşturma niyetinin yatırımların kalbine yerleştirilmesi, etki oluşturma hedefinin o yatırımın stratejisi haline gelmesi gerekir. Bu noktada etki, yatırımın başından itibaren ve yatırım boyunca ölçülmelidir; ki o yatırımın yarattığı katma değer görülebilsin ve kaynakları buna göre yönetilebilsin. Etkiyap olarak, kurumlara etki ölçümlemesi konusunda kurulduğumuz günden bu yana hizmet vermekteyiz. Şimdi de, etki ölçümü konusunda kapasite geliştirilmesi yönünde oluşan ihtiyaca cevap vermek maksadıyla bu konuda akredite uzmanlar yetiştirmek için Etkiyap IMM çatısı altında eğitim vermeye başlıyoruz. Etkiyap, etki ölçümü ve yönetimi konusunda yürüttüğü çalışmalarını hem ölçümleme hem de eğitim vererek kapasite geliştirme noktasında görevini yerine getirecektir.

 

Etki Ölçümlemesi ve Yönetimi hakkında daha fazla bilgi almak için

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şafak Müderrisgil

Etki Yatırımcısı