Liderler ve Kızları

Bugün günlerden 8 Mayıs 2020 ve COVID-19 bizi evde tutuyor. Tam bir yıl önce bugün, yatırım bankacılığı ve finansal hizmetlerde dünya liginin oyuncularından olan Macquarie grubunun Londra’da düzenlendiği “Liderler ve Kızları” etkinliğine davetliydik. Etkinliğin asıl ev sahibi, bu çok uluslu kurumun içinde özel olarak oluşturulmuş Macquarie Balance EMEA’dan yani Macquarie’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgeleri için kurduğu Cinsiyet Eşitliği birimi idi. Macquarie’nin cinsiyet eşitliği kavramını şirket politikası içine yerleştirmiş olması kadar, “Liderler ve Kızları” başlığı da çok etkiledi beni. Daha etkinliğe adım atmadan bu başlık konuyu zihnimde çerçeve içine aldı ve kendini merak ettirdi.

Macquarie’nin Londra’nın merkezindeki devasa ofis binasında gerçekleşecek olan davete kızım Zeynep ile vardığımızda, konuklar kendi içinde kaynaşmıştı bile. Bizi de hemen aralarına aldılar, sohbet başladı. Her liderin yanında kızı vardı. Dünyanın değişik ülkelerinden gelmiş özel sektör liderlerinin yanında kızları vardı. Dikkat ettim, liderlerin yarıdan fazlası erkekti.

Etkinlik, Women’s Network Forum ve The Duke of Edinburgh’s Award Foundation işbirliği ile ve İngiliz Kraliyet ailesinden Wessex Kontesi Sophie’nin onuruna düzenlenmişti. Biz akşam yemeğimizi yerken, değişik sektörlerden gelen dört kadın girişimci başarı hikayelerini anlatmaya başladılar.

Toplantının en hoşuma giden tarafı, konuşmalar bittikten sonra sadece liderlerin kızlarına soru sorma ve konuşma hakkı verilmiş olmasıydı. Yeni nesil lider kızları soracaktı, konuşacaktı, yorum yapacaktı. Kadın girişimcilerle lider kızları arasında geçen bu interaktif iletişimi liderler sadece izleyeceklerdi, dinleyeceklerdi.

Etkinliğin son bölümünde Wessex Düşesinin yaptığı konuşmadan anladım ki, kendisi kadınların üst yönetim kademelerinde yer alması ve iş ortamına çeşitlilik getirilmesi konusunu hedeflerinin en başına oturtmuş ve bunun için azimle çalışıyor. Lider kızları ile ayrıca bir araya gelip her masada, her lider kızı ile sohbet etti, düşüncelerini dinledi. Sonra da bir grup fotoğrafı çektirdi. Ama sadece lider kızlarıyla…

Etkinliğe katılan erkek liderler ilk kez böyle bir deneyim yaşadıklarını söylediler. İlk kez kızlarıyla bir iş davetine katılmış, ilk kez kızlarıyla cinsiyet eşitiliği kavramını konuşmuş ve kendi kızlarının sordukları sorulardan etkilenmişlerdi. Aslına bakarsanız, benim için de durum farklı değildi. Bazen gelişmeye ve kalkınmaya dair bir vizyonumuz olsa da, bu düşünceyi profesyonel ortamlarda sık sık dile getirsek de en yakınımızdaki bir insanın bu konuyla ilişkiye geçtiğini görünce idrak ederiz bir şeyleri. Bence bu toplantıda da böyle oldu.

Üst yönetim kademelerinde, yönetim kurullarında daha çok kadın olmasını bir düşünce olarak savunan liderler, kızları ile katıldıkları bu etkinlikte kızlarının şahsında konuyu içselleştirdiler; lider kızları da kadın rol modellerle iletişim kurup kendilerine gelecek için bir vizyon oluşturma yolunda yeni bir adım attılar.

Etki yaratmak işte böyle bir şey!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şafak Müderrisgil

Etki Yatırımcısı