Ve Cam Tavan Kırıldı…

“Yapabileceğin, yapabileceğini düşündüğün kadardır.”

Kamala Harris tarihe geçti. İlk kadın, ilk siyah kadın, ilk Asyalı / Amerikalı Başkan Yardımcısı olmaya hak kazanarak kendi deyimiyle kendi hayatında yaşadığı birçok “ilk”lere birkaç tanesini daha ekledi . Amerika Birleşik Devletlerinin 46. Başkanı olarak 20 Ocak 2021 tarihinde koltuğu devralmaya hazırlanan Joe Biden seçim sonuçlarının belli olmasından hemen sonra yaptığı konuşmada birlik mesajı verdi. Amerika’nın ruhunu eski haline getirmeyi, özellikle Amerika’nın orta sınıfının belini doğrultmayı, kısacası Amerika’yı tekrar Amerika yapmayı vaad ettiği konuşmasında Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yanında duruyordu…

Amerika Birleşik Devletleri seçimlerinin sosyal medyadaki yansımasına bakınca diğer başkanlık seçimlerinden farklı olarak, Başkan Yardımcısı olarak seçilen Kamala Harris’in en az Başkan olarak seçilen Joe Biden kadar, belki de daha fazla mercek altına alındığını görüyoruz. Nerdeyse Joe Biden’dan daha fazla konuşuldu; hatta Joe Biden’ın Kamala Harris sayesinde seçimi kazandığı pek çok makalede dillendirildi. Demokratların New York temsilcisi Alexandria Ocasio-Cortez’e göre, çocuklukları boyunca bir siyahın asla Amerika Birleşik Devletleri başkanı olarak seçilemeyeceğini ve kadınların lider olmak için gereğinden fazla duygusal olduklarını dinleyen kuşağın insanları, 12 yıl önce siyah bir başkanın Amerika Birleşik Devletlerine liderlik edebileceğini Barack Obama ile gördükten sonra şimdi de, Amerika Birleşik Devletlerinin en üst ikinci makamında bir kadın liderin oturacağını görecek.

Amerika Birleşik Devletleri 1870 yılında Afrikalı Amerikalı erkeklere tanınan oy kullanma hakkı, 1920 yılında kadınlara tanınmış olsa da 1965 yılında çıkan Oy Kullanma Hakları Yasasına dek, özellikle siyah kadınların oy kullanmalarının ırkçı baskılar nedeniyle hakkıyla gerçekleşemediği kayıtlarda yer alıyor. Bu açıdan bakıldığında, Kamala Harris’in sahip olduğu profilin özellikle siyah kadınların oyunu almada etkin olduğu ve gerçekten de Joe Biden’a bu seçimi kazandırmış olabileceği sonucu çıkarılabilir. Kamala Harris’in hitap ettiği oy kitlesi içinde sadece siyah Amerikalıların olmadığı, çeşitlilik arz eden farklı seçmen segmentlerinin de Kamala Harris’e oy verdiği görülüyor. Güney Asya’lı anneden ve Jamaika’lı babadan dünyaya gelen Kamala Harris’in bu anlamda, seçmenlerin çeşitliliğe ve kapsayıcılığa duyulan özlemini karşıladığını söyleyebiliriz.

Bu arada Birleşmiş Milletler Kadın Biriminin 2021 Dünya Kadın Günü için “Kadın Liderliği: COVID-19 Dünyasında Eşit bir Geleceğe Ulaşmak” temasını seçtiğini hatırlayalım. Dünyayı kasıp kavuran Çovid-19 dönemi bir anlamda dünya liderlerinin de kriz koşullarıyla mücadele etmedeki yeteneklerini ortaya çıkardı. Analizler gösterdi ki, pandemi krizi ile ilgili hızlı ve etkili karar alan kadın liderler, güven veren, kapsayıcı, samimi, kararlı ve teknolojiyi kullanmaya açık profilleriyle krizi yönetmede başarılı oldular. Bu kadın liderler, pandemi öncesinde elde etmiş oldukları üst düzey pozisyonları ile “cam tavanı kırmak” metaforunun ötesinde “cam uçurumu” da atlama kapasiteleri olduğunu gösterdiler. Lider pozisyonundaki kadınların yetersiz temsilini anlatmak için kullanılan “cam tavan” metaforu aslında kadınların üst yönetim pozisyonlarına ulaşmasını engelleyen davranışsal ve örgütsel önyargılardan kaynaklanan görünmeyen engelleri kapsıyor. Cam tavanı kırmayı başaran kadın liderleri bekleyen bir sonraki zorluk ta genellikle yönetime getirildikleri ortamın olumsuz ve riskli koşullarının yarattığı “cam uçurum”un içine düşme tehlikesi.

San Fransisco’nun ilk kadın bölge savcısı olan, sonra California’nın ilk siyah kadın başsavcısı olarak görev yapan, ardından Amerika Birleşik Devletleri Senatosunda ilk Asyalı Siyah kadın üye olarak yerini alan ve 2024 seçimlerinde Amerika Birleşik Devletleri Başkan adayı olmasına kesin gözüyle bakılan Kamala Harris’i bundan sonra ne bekliyor? Öyle görünüyor ki, Kamala Harris’i kompleks ve sistematik sorunlarla dolu bir gündem bekliyor. 2020 yılı başkanlık seçimi ile iyice ayrışan ve kutuplaşan Amerikan toplumunun toparlanmasında Kamala Harris kilit isim olacak.

Ana görsel kaynağı: NY Times

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şafak Müderrisgil

Etki Yatırımcısı